
Школа лікування COVID-19 (для медичних працівників)
WHOКоли весь світ стикається з безперервною пандемією COVID-19, служби первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) залишаються на першій лінії реагування та захисту. Поряд із наданням стандартних послуг перед ПМСД були поставлені нові завдання: вакцинація та ведення пацієнтів із COVID-19. У боротьбі з пандеміэю дуже важливо забезпечити доступність, наявність та якість стандартних послуг поряд з подальшою реалізацією реформи медичної допомоги.
ВООЗ провела 33 оцінки ПМСД у вересні-жовтні 2021 р. і зробила такі основні висновки:
- Процедури огляду та сортування майже не встановлюються на вході у заклад
- Заходи ПІІК набагато гірші, ніж за оцінкою, проведеною ВООЗ на початку 2021 року.
- Повні заходи реалізуються відповідно до розпорядження влади. Хоча чітких інструкцій щодо процедур огляду та модернізації інфраструктури для цієї мети, прийнятих для України, практично немає. Ця прогалина призводить до розбіжностей у заходах огляду та сортування серед установ та недооцінки процесу загалом.
- Забезпеченість киснем ліжок з COVID в установах вторинного рівня становить близько 95%, тому певна кількість кисневих концентраторів направлено на ПМСД. Практика їх використання для домашньої терапії обмежена та потребує підтримки. Остання повинна включати вичерпну інформацію про специфікації, обмеження використання та запобіжні заходи. Варто сказати, що акцент на застосуванні домашньої оксигенотерапії слід робити лише після виписки, інакше застосування такої терапії замість госпіталізації може погіршити прогноз захворювання.
- Відмінності в лікуванні спостерігаються між установами та залежать головним чином від діагностичних можливостей та особистих показань.
- Незважаючи на те, що лікування на первинній ланці є симптоматичним, згідно з наказом №722, пацієнтам із середнім ступенем тяжкості призначаються додаткове лікування: антибіотики, кортикостероїди, ацетилсаліцилова кислота та нові оральні антикоагулянти (НОАК) є найбільш популярними призначеннями. Основними критеріями середньотяжкого перебігу є пневмонія і супутня патологія. Таким чином, сімейним лікарям необхідно надати певні критерії для призначення антибіотиків, кортикостероїдів, ацетилсаліцилової кислоти та НОАК, а також специфічної противірусної терапії та імунотропної терапії. Шлях введення також має бути добре описаний.
ВООЗ в Україні у рамках спільного проекту з Міністерством охорони здоров'я та Світовим банком «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», за підтримки уряду Канади розробили цей курс для медичних працівників первинної ланки «ШКОЛА ЛІКУВАННЯ СOVID-19»