Центр громадського здоров’я МОЗ України у співпраці з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» запрошують слухачів на навчальний дистанційний он-лайн курс «Основи громадського здоров’я для фахівців».
Слухачі курсу матимуть змогу ознайомитися з основними термінами та визначеннями у сфері громадського здоров’я, історією виникнення та розвитку громадського здоров’я, концепцією громадського здоров’я у ХХІ столітті; методиками використання даних та аналізу стратегічної інформації для отримання знання щодо шляхів покращення стану здоров’я населення на популяційному рівні; визначення основних детермінант здоров’я та проблем в галузі охорони здоров’я країни та вивчення систем охорони здоров’я, здатних оперативно реагувати на виклики сьогодення; шляхи удосконалення системи епідеміологічного нагляду та управління діяльності галузі для сприянню здоров’ю та забезпечення розвитку системи громадського здоров’я в Україні.
Захід розрахований на всіх працівників сфери охорони здоров'я, включених до розділів “Керівники” (у разі наявності освіти у галузі знань 22 “Охорона здоров’я”), “Професіонали” та “Фахівці” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 “Охорона здоров’я”), затвердженого наказом МОЗ від 29 березня 2002 р. № 117.
Програма курсу:
Модуль 1. Вступ до громадського здоров’я (дата публікації: 14.10.2019)
Модуль 2. Виклики популяційного здоров’я в Україні (дата публікації: 21.10.2019)
Модуль 3. Детермінанти здоров’я (дата публікації: 28.10.2019)
Модуль 4. Аналіз даних та стратегічна інформація в громадському здоров’ї (дата публікації: 4.11.2019)
Модуль 5. Сприяння здоров’ю (дата публікації: 11.11.2019)
Модуль 6. Політика у сфері громадського здоров’я (дата публікації: 18.11.2019)
Модуль 7. Системи охорони здоров’я (дата публікації: 25.11.2019)
Очікується, що на завершення курсу слухачі отримають наступні навички та компетенції:
1. Вміння визначати регіональні та глобальні аспекти громадського здоров’я;
2. Ознайомляться з ключовими подіями в історії розвитку галузі громадського здоров’я та вмітимуть визначати їх вплив на розвиток сучасних підходів до громадського здоров’я;
3. Вміння визначати як детермінанти здоров’я (соціально-економічні, поведінкові, біологічні, екологічні та інші) впливають на здоров’я населення;
4. Вміння визначати основні потреби та проблеми, пов’язані з охороною здоров’я;
5. Критично оцінювати заходи із втручання у громадське здоров’я. Визначати як характеристики системи охорони здоров’я (політика в сфері громадського здоров’я, етика та економіка) сприяють вирішенню проблем громадського здоров’я в Україні;
6. Розуміти значення етичних міркувань у рамках проведення досліджень людини як суб’єкта дослідження та боротьби з хворобами.
7. Вміння ефективно інформувати громадськість щодо питань громадського здоров’я та всіляко сприяти промоції здоров’я.
Викладачі (в порядку викладених лекцій):
1. Курпіта Володимир Іванович
Генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
Експерт з громадського здоров’я. Лікар-інфекціоніст. Працював у Всесвітній організації охорони здоров’я, очолював громадську організацію ЛЖВ — Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ. У 2014 році займав посаду голови Державної служби боротьби з ВІЛ/СНІДом та іншими соціально небезпечними захворюваннями.
2. Ляшко Віктор Кирилович
Перший заступник генерального директора державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (2018-2019)
3. Кузін Ігор Володимирович
Заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
Епідеміолог, спеціаліст у сфері громадського здоров’я, магістр з громадського здоров’я, спеціалізація за фахом «Організація і управління охороною здоров’я».
4. Заіка Олександр Володимирович
Завідувач відділу стратегії імунізації ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
Лікар загальної гігієни, епідеміолог, магістр у сфері правознавство, правове регулювання економікою, EPI-manager (менеджер національної програми імунізації). Тренер, епідеміолог IES (FETP-UA), випускник 8-ї когорти SC-FELTP. Бекап Національного координатора з Міжнародних медико-санітарних правил (NFP IHR,), незалежний медичний експерт у складі Національного сертифікаційного комітету МОЗ України з верифікації елімінації кору та краснухи в країні.
5. Збанацький Владислав Вікторович
Заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
Закінчив Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, здобув ступінь Магістра державного управління у сфері охорони здоров’я у Національній академії державного управління при Президентові України. Має професійний досвід роботи лікаря з гігієни в установах Держсанепідслужби (Держпродспоживслужби) у Київській області, заступник головного державного санітарного лікаря Київської області.
6. Римаренко Катерина Павлівна
Керівник відділу з профілактики споживання тютюну та алкоголю, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Магістр охорони здоров’я. Має досвід роботи у міжнародних проектах в галузі охорони здоров’я. Понад три роки працює у сфері контролю над тютюном. Регулярно бере участь у професійних конференціях, у тому числі, міжнародних. Є співавтором звіту за результатами Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (2017 р.). Є членом Міжвідомчої експертної групи для супроводу заходів щодо неінфекційних захворювань МОЗ України.
7. Мацьков Олександр Григорович
Завідувач відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Вища медична освіта за спеціальністю "Лікувальна справа". Понад 6 років працював лікарем-фтизіатром в клініці, а згодом в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в ДУ "Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями", де надавав організаційно-методичну допомогу фахівцям регіонального рівня з питань лікування та профілактики туберклуьозу, в тому числі хіміорезистентного, брав участь в якості тренера, фасилітатора у проведенні навчальних заходів з питань протидії туберкульозу. Наразі займаю посаду завідувача відділом антимікробної резистентності та інфекційного контролю ДУ "Центр громадського здоров'я МОЗ України".
8. Терлеєва Яна Сергіївна
Фтизіатр, завідувач Центру контролю за соціально небезпечними хворобами ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». З 2012 року на національному рівні опікується питаннями подолання епідемії туберкульозу в Україні. Очолює ряд робочих груп Міністерства охорони здоров’я, зокрема з питань підготовки пропозицій до номенклатури лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за кошти державного бюджету. З 2016 року визначена національним координатором з трансграничного контролю за туберкульозом.
9. Хомич Людмила
Радник з питань громадського здоров’я та аналізу даних, Проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
Магістр громадського здоров’я та менеджменту організацій в охороні здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА). Має досвід роботи у сфері міжнародних програм та проектів з громадського здоров’я з 2009 року. Спектр діяльності охоплює МіО проектів/програм в сфері громадського здоров’я: туберкульоз (GFATM); ВІЛ/СНІД (PEPFAR, USAID), репродуктивне здоров’я, питання материнства та дитинства. Має багаторічний досвід роботи в програмному МіО, розбудові національної системи МіО у сфері туберкульозу та координації досліджень, діяльності з розвитку кадрового потенціалу в сфері громадського здоров’я, МіО, проведенні досліджень в сфері громадського здоров’я, розробки рекомендацій та інструментів для реалізації МіО проектів та програм, розробки та дизайну інтервенцій та програм громадського здоров’я. Є національним тренером міжнародної навчальної програми підготовки польових епідеміологів в Україні, циклу тематичного вдосконалення «Сучасні аспекти громадського здоров’я» та низки інших заходів з посилення потенціалу в сфері громадського здоров’я та епідеміології. Є членом низки міжнародних та національних професійних асоціацій та спілок.
10. Оперчук Анатолій
Завідувач відділу епіднагляду за неінфекційними хворобами та факторами навколишнього середовища ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
11. Донцова Ольга
Завідувач відділу промоції здорового харчування та фізичної активності ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
12. Сорока Ірина Зіновіївна
Завідувач відділу вікових особливостей здоров′я ДУ «Центр громадського здоров′я МОЗ України».
За фахом лікар акушер-гінеколог, спеціаліст вищої категорії з організації і управління охороною здоров′я. Має загальний медичний стаж понад 34 роки, з якого більше 10 років — досвіду роботи на керівних посадах на регіональному та національному рівнях, фахівець, сертифікований Міжнародним центром підготовки та освіти з питань охорони здоров’я (I-TECH) університету Вашингтон за напрямком «Clinical Assessment for Systems Strengthening» із сфери надання медичної допомоги в тому числі і профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ (далі — ПВТ). З 2009 року займається проблематикою ВІЛ-інфекції та поєднаної патології. Приймала участь у розбудові системи моніторингу та оцінки ( МіО) ВІЛ-інфекції та ТБ в Україні. Є автором-розробником 2 модулів з оцінки закладів охорони здоров’я з питань МіО та ПВТ. Стаж викладацької діяльності понад 6 років. З 2017 року є викладачем навчально-наукового центру — Український тренінговий центр сімейної медицини Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
13. Тимошевська Вікторія Борисівна
Директор Програмної ініціативи «Громадське Здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження»
14. Кутузова Дарина
Фахівець з громадського здоров’я, проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Закінчила магістратуру за спеціальністю адміністрування та організація у Школі охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія», сертифікатну програму з епідеміології та наразі навчається у Національному університеті Нью-Йорк за спеціальністю магістр з громадського здоров’я. Має досвід операційних досліджень системи надання послуг у сфері туберкульозу. Займала посаду спеціаліста з моніторингу та оцінки у Центрі громадського здоров’я та у програмі розвитку ООН.
15. Шост Альона
Викладач Школи охорони здоров’я НаУКМА. У 2010 році закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка та здобула кваліфікацію магістр біології, вірусолог, викладач біології. Протягом 2017-2018 років брала участь у програмі професійної підготовки за напрямом «Епідеміологія» на базі Школи громадського здоров’я Університету штату Нью-Йорк (м. Олбані). З 2011 року займається проектною та дослідницькою діяльністю у галузі громадського здоров’я: профілактика та лікування ВІЛ-інфекції, СНІДу, ІПСШ та наркозалежності.
16. Метелюк Анна
Менеджер дослідницького проекту з розширення доступу до медикаментозного підтримувального лікування в Україні ExMAT МБФ «Альянс громадського здоров’я». На додадаток до освіти в галузі державного управляння отримала ступінь магістра епідеміології в Державному університеті штату Нью-Йорк, США.
17. Маковецька Марія Ігорівна
Радник з питань адвокації та розбудови партнерства, проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
Магістр соціальної роботи: адміністрування та консультування, НаУКМА та спеціаліст з богослов’я, Українського Католицького Університету. Має досвід викладання на курсах циклу ТУ «Сучасні аспекти громадського здоров’я» НМУ ім. Богомольця теми щодо формування та аналізу політики, етичних аспектів в медицині, комунікації та дизайну й оцінки проектів. Має багаторічний досвід тренерської роботи та є розробником й тренером проектів у сфері ВІЛ/СНІД, надання гендерно-чутливих послуг, участі громадськості у формуванні політики та взаємодія з органами місцевого самоврядування, бюджетна адвокація, комунікація та написання проектів. Працювала в проектах Глобального фонду по протидії захворюванню на туберкульоз, програмах USAID у сфері ВІЛ/СНІД та проекті, спрямованому на підтримку реформи охорони здоров’я в Україні.
18. Звінчук Олександр Всеволодович
Радник з питань зміцнення кадрового потенціалу в охороні здоров’я, проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Має більше 20 років досвіду виконання наукових досліджень здоров’я та довкілля у складі міжнародних колективів Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України та Національних Інститутів Здоров’я США. Викладав курс лекцій з біостатистики для студентів магістерських програм Школи охорони здоров’я Національного Університету «Києво-Могилянська Академія». Стипендіат програми Міжнародного Фонду Фулбрайт 2016/2017 та програми Міжнародного Центру Фогарті Національних Інститутів Здоров‘я США, 2000.
19. Середа Юлія Валеріївна
Експерт у сфері громадського здоров’я, захистила кандидатську дисертацію з соціології у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, а також завершила річний курс з епідеміології та біостатистики в Державному університеті Нью-Йорка в Олбані, США. З 2015 року працює незалежним дослідником у сфері громадського здоров’я. Протягом 10 років досліджень та консультацій Юлія Середа працювала з провідними світовими гравцями у сфері охорони здоров’я, включаючи Делойт, Програму розвитку ООН, ЮНІСЕФ та Європейський офіс ВООЗ. Вона також є автором та викладачем курсу з аналітики у сфері охорони здоров’я, який включено до магістерської програми у Київській школі економіки. Юлія має великий досвід менеджменту та розробки дослідницьких проектів, кількісного аналізу і візуалізації даних та розробки рекомендацій на основі аналізу у межах різних дизайнів досліджень, включаючи біоповедінкові дослідження серед ключових груп населення, клінічні випробування та моделювання епідемій.
20. Нестерова Олена
Спеціаліст у сфері громадського здоров’я охорони здоров’я, епідеміолог, Українська програма зменшення біологічної загрози, Блек енд Biтч, Метабіота
21. Барська Юлія Григорівна
Старший викладач Школи охорони здоров’я НаУКМА. Магістр менеджменту в охороні здоров’я, випускниця Києво-Могилянської Академії: в 2008 році закінчила бакалаврат з фінансів, і в 2010 році — магістерську програму «Менеджмент в охороні здоров’я». Юлія є докторанткою програми «Управління в охороні здоров’я». З 2013 року викладає в Школі охорони здоров’я курс «Епідеміологія», з 2009 по 2017 викладала курс з «Економіки охорони здоров’я». Також є викладачем «Статистики» та «Технології підготовки наукових робіт». Бере участь у дослідницьких проектах епідеміологічного напрямку та з економічного оцінювання.
22. Карашівська Анна Володимирівна
Медіа-консультант програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження». Здобула ступінь магістра в Школі журналістики НаУКМА. Має 15-річний досвід в журналістиці та PR, зокрема, працювала у Be-It, провідній PR-агенції в Україні, а також в Be-It Health and Social Impact, спеціалізуючись у сферах медицини, громадського здоров’я, соціальних питань. Серед клієнтів, з якими працювала Анна — благодійні фонди, державні органи, міжнародні організації, провідні іноземні та українські компанії. Була співорганізатором адвокаційної кампанії за відкриття дитячих реанімацій «Бути поруч. Реанімації, дружні до родини».
23. Семигіна Тетяна Валеріївна
Доктор політичних наук, доцент, проректор з наукової роботи Академії праці, соціальних відносин і туризму, викладач Школи охорони здоров’я НаУКМА. Закінчила у 1997 р. Національний університет «Києво-Могилянська академія» та здобула кваліфікацію «магістр соціальної роботи». Захистила кандидатську дисертацію у 2008 р. на тему «Моделі соціальної політики економічно розвинутих країн: історія та сучасний розвиток», спеціальність «теорія та історія політичної науки» і в 2013 році — докторську дисертацію на тему «Політика охорони громадського здоров’я в Україні у контексті процесів глобалізації (політологічний аналіз)» в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України. Член Ради директорів Міжнародної асоціації шкіл соціальної роботи, співредактор міжнародного наукового журналу «Social Policy and Social Work in Transition». З 2016 року обіймає посаду проректора з наукової роботи Академії праці, соціальних відносин і туризму та є головним редактором фахового наукового журналу «Вісник Академії праці, соціальних відносин і туризму».
24. Хрєнов Матвій Володимирович
Радник Міністра охорони здоров’я (2018-2019)
Магістр громадського здоров’я та менеджменту організацій в охороні здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА).