Перейти до головного змісту

Забезпечення наукової чесності та захисту морально-етичних прав осіб, які виступають суб'єктами дослідження

PHC

Забезпечення наукової чесності та захисту морально-етичних прав осіб, які виступають суб'єктами дослідження

Дослідження за участю людей, зокрема, соціологічні, епідеміологічні, поведінкові та біоповедінкові, є невід’ємною складовою розбудови ефективних програм у сфері громадського здоров'я.  

Сьогодні реформування сфери охорони здоров’я в Україні, а також загальний стратегічний напрямок наближення до європейських та світових стандартів якості послуг у сфері громадського здоров’я та стандартів якості наукових досліджень вимагають від дослідників та відповідних фахівців дотримання міжнародних вимог до проведення досліджень за участю людей. 

Українська професійна спільнота вже зробила важливі кроки по наближенню до цих стандартів, зокрема, у частині проведення клінічних випробувань. У той же час, стандарти проведення неклінічних досліджень, здебільшого, все ще не мають в Україні оформлення на законодавчому рівні, і у великій мірі їхнє дотримання є відповідальністю самих дослідників і залежить від рівня їхньої підготовки не тільки як фахівців у своїй галузі, а й від рівня обізнаності щодо етичних вимог до протоколів досліджень і вмінь реалізувати їх на практиці.

Цей онлайн-курс розроблено з метою покращення знань щодо сутності етичних принципів неклінічних досліджень за участю людей, морально-етичних прав учасників досліджень, механізмів захисту цих прав та особливостей функціонування комісій з питань етики в Україні.

Курс буде цікавий, якщо Ви:

  • фахівець/фахівчиня  у сфері громадського здоров’я;
  • працюєте в організації, що реалізує проєкти у сфері громадського здоров’я;
  • активіст/активістка із захисту прав пацієнтів та/або представників уразливих груп;
  • дотичні до планування та проведення досліджень за участю людей;
  • працюєте у науковому об’єднанні;
  • студент/студентка ВУЗу спеціальностей «соціальна робота», «соціологія», «психологія», «лікарська справа» та дотичних до них;
  • просто цікавитеся науковою та правозахисною діяльністю. 

Автор курсу:

Тароянц Анастасія Едуардівна — магістр психології, онлайн тренер, експерт з питань громадського здоров'я та дистанційного навчання.

Програма курсу включає 11 лекцій: 

  1. Міжнародні документи та законодавство України щодо захисту морально-етичних прав учасників дослідження (Звіт Бельмонта та Гельсінська декларація, українське законодавство, створення етичного кодексу дослідження).
  2. Комітети з етики. Комісія з питань етики ЦГЗ (огляд існуючих етичних комітетів в Україні, Комісії з питань етики ЦГЗ, принцип роботи Комісії).
  3. Порядок подання заяви до Комісії з питань етики ЦГЗ (види експертиз, пакет документів, оформлення заяви, алгоритм дій при подачі).
  4. Конфлікт інтересів (види конфлікту інтересів, заходи запобігання конфлікту інтересів).
  5. Права та захист учасників (дотримання прав учасників, принципів справедливості та рівних можливостей участі в дослідженні).
  6. Процес отримання інформованої згоди (види інформованої згоди, зміст згоди та процес її отримання).
  7. Питання конфіденційності даних і захисту конфіденційної інформації (забезпечення конфіденційності даних, способи зберігання та захисту конфіденційної інформації).
  8. Ризики та переваги для учасників дослідження.
  9. Використання та поширення даних, доступ до даних.
  10. Виникнення непередбачених обставин в дослідженні (приклади та способи їх вирішення).
  11. Особливості та аспекти експериментальних досліджень.

По завершенню курсу Ви будете знати:

  • Яким чином захистити морально-етичні права учасників досліджень з точки зору міжнародних етичних настанов та українського законодавства;
  • Обов’язкові елементи протоколу майбутнього дослідження у частині захисту прав учасників, в тому числі:
  • як уникнути конфлікту інтересів дослідників;
  • як проводити процедуру отримання інформованої згоди учасників дослідження;
  • як забезпечити захист даних учасників дослідження;
  • як визначити ризики та переваги для учасників дослідження;
  • як фіксувати небажані явища під час проведення дослідження і яких заходів має бути вжито в разі їх виявлення;
  • Особливості функціонування комісій з питань етики в Україні;
  • Процедури подання протоколу дослідження на розгляд Комісії з питань етики Центру громадського здоров’я МОЗ України та отримати схвальне рішення.



Бажаємо вам успіхів!

Захід розрахований на всіх працівників сфери охорони здоров'я, включених до розділів “Керівники” (у разі наявності освіти у галузі знань 22 “Охорона здоров’я”), “Професіонали” та “Фахівці” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 “Охорона здоров’я”), затвердженого наказом МОЗ від 29 березня 2002 р. № 117.

Резюме Курсу

  1. Номер Курсу

    122
  2. Заняття починаються

  3. Заняття закінчуються

Зареєструватися на курс